צרו איתנו קשר >

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם!

ראשי / מהו שימוע לפני פיטורין תקין
ראשי / מהו שימוע לפני פיטורין תקין

מהו שימוע לפני פיטורין תקין

שימוע לפני פיטורין


חובת השימוע אמנם איננה נובעת מחוק, אולם מעמדה זהה משום שהיא נובעת מפסיקה של בית הדין לעבודה. שימוע היא חובה המוטלת על כל מעסיקה או מעסיק, ללא תלות בשום מאפיין של העסק: חברות גדולות כמו קטנות, ותיקות כמו חדשות, והמגזר הפרטי כמו המגזר הציבורי.

השימוע נועד להגן על העובדים מפני פיטורין לא הוגנים. הפסיקה מחייבת את המעסיקים לנמק בפני העובדת באופן מלא ומפורט את המניעים לפיטורין, יהיו אשר יהיו, וחשוב מכך – לתת לה הזדמנות לטעון כנגדם.

מה הופך שימוע לתקין? ומהן הזכויות שלכם במקרה שהשימוע לא בוצע על פי דין? על כך תוכלו לקרוא במאמר הבא.

התנאים לתקינות של שימוע לפני פיטורין

כדי שתהליך שימוע לפני פיטורין יהיה תקין, חובה על מספר תנאים להתקיים, ללא יוצא מהכלל. ראשית, ההודעה על השימוע חייבת להיות בכתב. ההודעה הכתובה צריכה לכלול את הנימוקים לפיטורין שיוצגו במהלך השימוע.

שנית, זמן ההתראה צריך להיות סביר, וזאת על מנת לאפשר לעובד להתכונן כראוי לשימוע ולהכין היטב את הטיעונים שלו. כחלק מכך, כל מסמך שעומד בבסיס הנימוקים חייב להינתן לעובד יחד עם ההודעה, על מנת שהבנת הטיעונים וההכנה של טיעוני הנגד תהיה מיטבית.

תנאי נוסף הוא הימנעות מ"משחק מכור" – על המעסיקה לשקול ברצינות את הטענות של העובדת, ולא לעשות את השימוע כלאחר יד מתוך ביצוע חובה פרוצדורלית ותו לא.

רבים תוהים כיצד ניתן לאכוף תנאי מסוג זה, אך האמצעי פשוט מאוד: על השימוע להיות מתועד בפרוטוקול, ועל העובדת לחתום בסוף השימוע על נכונות הפרוטוקול – כמו גם לקבל עותק שלו.

ייצוג במהלך שימוע

אין למעסיק זכות למנוע מהעובד ייצוג כלשהו במהלך השימוע. הייצוג יכול להיות של עורך דין, אך לא רק: אם העובד מעוניין בכך, נציג ועד עובדים או בן משפחה יכולים להוות הנציגים.

מה ניתן לעשות במקרה של הפרה של אחד התנאים

במקרה בו אחד התנאים לא התקיים, השימוע הופך דה פקטו ללא חוקי, וניתן להגיש תביעה בבית הדין לעבודה.

עותק הפרוטוקול המצוי בידי העובד מהווה ראיות חשובות בתהליך התביעה. אם העובד לא קיבל את הפרוטוקול, הרי שאחד התנאים לניהול תקין של שימוע הופר – וממילא יש לעובד עילה להגיש תביעה.

חשוב לדעת שכל עובדת ועובדת זכאים לשימוע, ללא הבדלי מין, מעמד, ותק בעבודה או כל מאפיין אחר. ברגע שמתחילים יחסי מעסיק-עובד – חובת השימוע מוטלת אוטומטית על המעסיק. הפיצוי בתביעה מוצלחת יכול לנוע בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים, בהתאם לנסיבות, למשכורת הממוצעת ועוד. לפיכך, חשוב להתכונן היטב לקראת השימוע – בלימוד העובדות, קריאת חומרים רלוונטים ועוד.